Domki ogrodowe: czy warto stawiać je na działce?

Domki ogrodowe to dość szerokie pojęcie, pod którym kryją się zarówno domki tarasowe, w których można przyjemnie spędzić czas jak i domki narzędziowe czy specjalne domki dla dzieci. Kiedy warto pomyśleć o postawieniu ich na działce?

Domki ogrodowe: minimalny wkład pracy

Postawienie domku na działce nieodłącznie kojarzy się z budową. W przypadku domków ogrodowych nasz wkład pracy będzie jednak minimalny. Gotowe domki ogrodowe można po prostu kupić; wystarczy je osadzić na specjalnie przygotowanym podłożu. Producenci najczęściej zalecają bloczki betonowe, jednak nie zawsze jest to konieczne. Dobrze sprawdzi się również podłożone wykonane ze zwykłej kostki (zwłaszcza, jeśli decydujemy się na zakup plastikowego domku). Niektórzy stawiają prawdziwy fundament. Należy jednak pamiętać, że oprócz samego osadzania domku to jedyna praca, jaka nas czeka, a uwzględniając standardowe wymiary takich budowli – nie powinno nam to zająć zbyt dużo czasu.

Domki dla dzieci, narzędziowe czy z miejscem na relaks?

W sklepach dostępne są różne rodzaje domków ogrodowych. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza domki dla dzieci; zazwyczaj są wykonane z drewna lub plastiku, czyli z materiałów, które są przyjazne najmłodszym. W takim domku można urządzić miejsce zabaw dla pociech lub kącik, w którym dziecko będzie mogło się schronić, jeśli zapragnie odpocząć poza swoim pokojem. Domki ogrodowe to też nierzadko po prostu domki narzędziowe – dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie materiały i narzędzia nie muszą być przechowywane w domu, co pozwala na zaoszczędzenie znacznej ilości miejsca. Wreszcie domki ogrodowe to także świetna propozycja dla osób, które mają jedynie działkę rekreacyjną, a chciałyby móc na niej komfortowo odpoczywać. Domki tego rodzaju często mają wygodny, duży taras; w środku można natomiast bez żadnego problemu urządzić przyjemny pokój, będący jednocześnie miejscem ewentualnego noclegu. Domki ogrodowe – w porównaniu do potencjalnych korzyści – nie są zbyt drogie, a ponadto mogą być wykorzystane na różne sposoby.