Dobudowa okna dachowego w gotowym dachu – wady i zalety

on

Decyzja o zainstalowaniu okna dachowego może przynieść same korzyści. Doświetlenie wnętrz, poprawienie walorów estetycznych wnętrza, wspomożenie funkcji pasywności domu. To tylko niektóre zalety wprowadzenia okna dachowego do struktury dachu. Aby jednak inwestycja w okna tego typu była udana, konieczne jest dopilnowanie kilku szczegółów.

Okna Starogard dachowe jako element pozyskiwania naturalnego światła w domu

Okna dachowe zainstalowane w odpowiednim miejscu na dachu może spowodować, że ilość naturalnego światła w pomieszczeniach może wzrosnąć nawet pięciokrotnie. Jeśli dodatkowo będzie to okno nad klatką schodową, światło słoneczne „łapane” przez nowopowstałe okno dachowe będzie docierało nawet na dolne kondygnacje.

Problem nadmiernego przegrzewania się poddasza latem

Aby jednak przedsięwzięcie było udane, konieczne jest prześledzenie naturalnej wędrówki słońca po niebie. Jeśli zależy nam na dociepleniu i doświetleniu pomieszczeń w czasie zimy, należy zaplanować umiejscowienie okna w takim miejscu, aby było ustawione na południową lub południowo-zachodnią stronę. Kosztem tego jednak będzie problem przegrzewania się wnętrza domu w czasie lata. Problem nadmiernego nasłonecznienia i ogrzewania pomieszczeń latem można zmniejszyć poprzez zainstalowanie zasłoń zewnętrznych (najlepiej takich, które są sterowane na pilota).

Zaskakujące zalety okien dachowych

Okna dachowe, w opinii wielu inwestorów, podnoszą wartość nieruchomości. Wnętrza z oknami dachowymi (szczególnie tymi, przez które można wyjrzeć na zewnątrz) wyglądają ładnie, dobrze nam się kojarzą, a poza tym optycznie powiększają wnętrze mieszkania.
Okna Starogard dachowe mogą też pomóc szybko przewietrzyć pomieszczenie – szczególnie wtedy, gdy zostały zainstalowane w naprzeciwległych częściach domu. Wytworzony w ten sposób przewiew jest znacznie mocniejszy niż ten wygenerowany przez okna pionowe, zainstalowane w ścianach na niższych kondygnacjach. Osoby, którym szczególnie zależy na kwestiach bezpieczeństwa, zwykle uznają, że okna dachowe zapewniają lepszą ochronę przed włamaniami niż innego rodzaju okna (nie tak łatwo jest dokonać włamania przebywając na dachu budynku).

O czym należy pamiętać instalując okna dachowe?

Poza zaletami, należy zwrócić uwagę również na pewne ryzyka. Jeśli okna dachowe nie zostaną zainstalowane w odpowiedni sposób, mogą generować znaczne straty ciepła. Dodatkowo, okna dachowe bywają źródłem przecieków i powstawania wilgoci w pomieszczeniach. Dotyczy to szczególnie tych okien, które zostały zainstalowane na dachu o niskim stopniu spadku. Na szczęście, odpowiedzią na to jest instalowanie specjalnych rynien przy ośnieżnicach, które zapobiegają gromadzeniu się wilgoci w bezpośrednim sąsiedztwie okna.