Do czego służy kielich mszalny?

Kielichy mszalne – do czego służą?

Kielichy mszalne są nieodłącznym elementem podczas odprawiania Mszy Świętej. Służą one duchownym do tego, aby móc spokojnie i bezpiecznie spożywać konsekrowaną Krew Pańską. Jak widać ich rola jest naprawdę istotna, dlatego też są tak ważne w Kościołach. Najczęściej są to naczynia bogato zdobione, ich wartość jest naprawdę duża, jednak zakupić można je w wielu miejscach.

Kielichy mszalne mogą bezpiecznie przechowywać Krew Pańską podczas Mszy Świętej, dzięki czemu nie dzieje się z nią nic złego, a kapłan może ją spożyć w odpowiednim momencie. Zwykle takie kielichy nie posiadają zbyt dużych rozmiarów, ale są pozłacane, dlatego prezentują się niezwykle estetycznie.

Wykonywanie kielichów mszalnych

Istnieje reguła, która mówi o tym, że kielichy mszalne powinny być wykonywane ze specjalnych metali szlachetnych, tak aby zabezpieczyć je przed korozją i tym samym sprawić, że dłużej będą mogły być wykorzystywane w Kościołach podczas Mszy Świętej. Takie kielichy mszalne kosztować mogą nawet kilkaset złotych, ale są bardzo użyteczne, dlatego ich popularność stale rośnie. Zamówić można je za pośrednictwem internetowych sklepów z dewocjonaliami lub Pracowni Brązowniczej, gdzie można zapoznać się z ich cenami, a potem zdecydować, który konkretnie kielich się zamówi. Często na takich kielichach znajdują się też jakieś grafiki lub wizerunki, posiadają one charakterystyczny kształt, ale dzięki temu są bardzo poręczne i komfortowe w użytkowaniu.