Do czego służą puszki na komunikanty?

Puszki na komunikanty służą do tego, aby przechowywać w nich małe hostie. Wtedy też można przenosić hostię do osób chorych, gdy nie są one zdolne do tego, aby samodzielnie udać się do Kościoła na Mszę Świętą. Z reguły takie puszki nie posiadają zbyt dużych rozmiarów, dostępne są w wersji niskiej lub też wysokiej. Najczęściej takie puszki wykonywane są z trwałego mosiądzu, dlatego są niezwykle wytrzymałe i osoby służące w Kościele mogą z nich korzystać przez naprawdę długi czas.

Komunikanty są w nich doskonale zabezpieczone, nawet przed bardzo negatywnymi warunkami atmosferycznymi. Są one też zdobione specjalnymi kamieniami, posrebrzane oraz pozłacane, dlatego są to cenne i wartościowe naczynia liturgiczne wykorzystywane na bardzo szeroką skalę.

Puszki na komunikanty – z czego są wykonane?

Przepisy katolickie mówią o tym, aby wnętrze puszki było pozłacane. Ważne jest też to, aby przy projektowaniu takich puszek na komunikanty wykorzystywano metale szlachetne, które będą odporne na korozję, wtedy też będzie można zdecydowanie dłużej korzystać z takich puszek. Nie należą one do najdroższych naczyń liturgicznych, chociaż wszystko zależne jest przede wszystkim od tego, z jakich konkretnie materiałów zostały one wyprodukowane. W sklepach z dewocjonaliami lub w pracowni brązowniczej Sacrum dostępne są one w różnych kształtach oraz rozmiarach, dlatego władze kościelne mają pod tym kątem bardzo szeroki wybór. Komunikanty przechowywane w takich puszkach mogą trafić do domów chorych, gdzie zostaną one wręczone przez księży chorującym, tak aby mogli oni również przyjąć Ciało Chrystusa.