Do czego służą naczynia liturgiczne?

W każdym Kościele swoje zastosowanie znajdują różnego rodzaju naczynia liturgiczne. Duża ich ilość jest oczywiście potrzebna do tego, aby prawidłowo odprawić Mszę Świętą dla zgromadzonych parafian. W skład naczyń liturgicznych zaliczyć można przeróżne elementy, a więc np. różnego rodzaju pateny mszalne, puszki na komunikanty, relikwiarze, monstrancje, kustodia, itd.

Jak widać wyraźnie jest tego naprawdę sporo, a więc duchowni muszą wiedzieć, co konkretnie potrzebne jest w Kościołach. Zwykle takie naczynia wykorzystywane są do przechowywania hostii oraz jej adorowania, więc pełnią naprawdę ważną funkcję. Zakupić można je w sklepach z dewocjonaliami, ale też wykonywane są na specjalne zamówienia w pracowniach brązowniczych. Są też bogato zdobione, ponieważ ich wartość jest naprawdę spora.

Naczynia liturgiczne – funkcje podczas Mszy Świętej

W naczyniach liturgicznych przechowywać można nie tylko hostię, ale też wodę, czy też wino. Oczywiście wymienione powyżej naczynia nie są jedynymi, które pojawiają się w Kościołach. Warto wspomnieć też o ampułkach, czy też kielichach. Wiele z tych elementów jest szklanych, niektóre są mosiężne, większość jednak jest wykonana z metali szlachetnych, aby ich żywotność była przedłużona. Takie naczynia wzbudzają ogromny zachwyt wśród zgromadzonych parafian, bez nich nie dałoby się skutecznie przeprowadzić Mszy Świętej, więc trzeba zadbać o to, aby przed odprawieniem Mszy znalazły się one na swoim miejscu. Najłatwiej zamówić je obecnie przez Internet, ponieważ pojawiają się one w wielu sklepach internetowych.