Do czego służą czepki ochronne?

Czasem można się spotkać z człowiekiem, który nosi na głowie czepek ochronny – najczęściej dzieje się tak w kontekście pracy, np. w branży medycznej czy gastronomicznej. Dla wielu ludzi jest to obowiązkowy element stroju roboczego. Jaką dokładnie funkcję spełniają tego typu czepki?

Co to są czepki ochronne?

Czepki ochronne zakłada się na głowę w dwóch celach: zapewnienia higieny miejsca pracy (nie powinny w nim znaleźć się nasze włosy) oraz zabezpieczenia fryzury przed zabrudzeniem. Mają one na ogół uniwersalny rozmiar, ponieważ posiadają gumkę, która dopasowuje się do kształtu głowy. Wykonuje się je z najróżniejszych materiałów, wśród których wymienić można włókninę PP, celulozę, wiskozę, a nawet folię. Każde z tych tworzyw ma swoje właściwości, przez co idealnie sprawdza się w określonej branży. Na przykład czepki ochronne Clip takie jak https://sklep.gro-tex.com.pl/173-czepki-ochronne, wykonane z przewiewnego polipropylenu, są przede wszystkim wykorzystywane w medycynie. Cechują się one delikatnością, przez co nie drażnią skóry głowy. Z kolei czepki foliowe są najczęściej spotykane w salonach fryzjerskich, kosmetycznych oraz SPA.

Jakie jest przeznaczenie czepków?

Czepki ochronne jednorazowe są wykorzystywane w najróżniejszych branżach. Najczęściej noszą je pracownicy takich sfer, jak:

  • medycyna (szpitale, lecznice, laboratoria, przychodnie, hospicja, sanatoria),
  • branża beauty (salony kosmetyczne, odnowy biologicznej, fryzjerskie),
  • branża spożywcza (sklepy, lokale gastronomiczne, zakłady przemysłu spożywczego).

W każdej sferze zawodowej mają one to samo przeznaczenie. Z jednej strony, chronią one otoczenie przed zabrudzeniem. Nikt nie chce znaleźć włosa sprzedawczyni w zakupionej szynce. To samo dotyczy laboratoriów, gdzie jeden włos może zniszczyć substancję przeznaczoną do badania. Czepki zabezpieczają także głowę oraz włosy pracowników przed kontaminacją. Fryzjerka, która farbuje klientce włosy, łatwo może pobrudzić się farbą. Również osoby, które pracują w zakładach przemysłu spożywczego, często narażone są na poplamienie się wieloma substancjami czy produktami. Ciężko sobie nawet wyobrazić, aby pracowały one bez czepków.

Pracownicy wielu branż zmuszeni są zakrywać swoją głowę. Popularne są czepki jednorazowe clip, głównie stosowane w medycynie, ale ich rodzajów jest znaczenie więcej. Dzięki temu łatwo je dopasować do swoich potrzeb, środowiska pracy, rodzaju potencjalnego zabrudzenia. Czepki to nieduży wydatek. Zarazem znacząco podnoszą one higienę pracy. Nic dziwnego, że w wielu placówkach są obowiązkową częścią ubioru.