Dlaczego warto zamieszkać w domu drewnianym

Spośród trendów we współczesnym budownictwie na uwagę zasługuje powrót do surowców znanych od wieków. Oczywiście renesans, jaki przeżywają domy drewniane, jest wynikiem wielu innych czynników, z których urok naturalnego drewna może schodzić na plan dalszy. Obecnie dostępne domki drewniane znacznie mogą znacznie różnić się od projektów sprzed lat. Są bardziej funkcjonalne i przystosowane do aktualnych potrzeb i oczekiwań.

Co wyróżnia drewniane domy z bali

Domy drewniane zawsze zachwycały niebanalnym i zarazem skromnym wzornictwem. Bez przepychu, ale też często z rozmaitymi zdobieniami, są też funkcjonalne i przyjemnie się w nich mieszka. Naturalne drewno tworzy specyficzny mikroklimat – we wnętrzach panują optymalne warunki o każdej porze roku, z odpowiednią wilgotnością na czele. Przez długie stulecia technologie budowy domów z drewna ewoluowały, by dziś śmiało konkurować z obiektami z cegieł, bloczków i tym podobnych materiałów.

Atutem, jaki wyróżniają letniskowe i całoroczne domki drewniane, jest szybkość budowy. Po wybraniu projektu i uzyskaniu stosownych pozwoleń można od razu przystąpić do realizacji. Krótki czas wynika zarówno ze specyficznej konstrukcji – bale mają duże rozmiary – jak i zminimalizowania prac mokrych. Co ważne, gotowe projekty domów drewnianych pozwalają na dowolne wykańczanie ścian wewnętrznych. Można więc postawić na motywy drewniane (deski czy nieco zapomnianą boazerię), na kamień dekoracyjny czy na płytki ceramiczne. Wykańczanie okolic sufitów czy budowanie ścianek działowych w technologii karton-gips też nie stanowi problemu.

Całoroczne i letniskowe

Przez lata domy drewniane kojarzyły się głównie z górami, urokliwymi wioskami oraz letniskami. Okazuje się, że dziś to rozwiązanie nie tylko polecane w przypadku działki za miastem czy w pobliżu lasu. Także w okolicach dużych aglomeracji wzrasta zainteresowanie drewnem jako budulcem wygodnych domów jednorodzinnych. Ale też trzeba dodać, że nadal w krajobrazie większości miast i miasteczek dominować będą cegła czy beton. Stąd budowa domu z drewna pozwala się wyróżnić – bez przepychu i blichtru.

Domki drewniane letniskowe od całorocznych na pozór różnią się od siebie w nieznacznym stopniu (nie biorąc pod uwagi wielkości). Całoroczne budowane są z grubszych bali i mają więcej izolacji termicznej. Także rozważając zamieszkanie w domu drewnianym, warto wybrać lepszą stolarkę okienną i drzwiową. Dzięki temu można zwiększyć komfort zimą, przy ograniczonych kosztach ogrzewania. Patrząc na gros projektów całorocznych domów drewnianych, łatwo zauważyć, że przeważają stosunkowo niewielkie metraże. Na potrzeby rodziny 2+2 wielkość użytkowa 70-100 m kw. powinna wystarczyć.