Dach jest bardzo ważnym elementem konstrukcji budynku. Raz zbudowany, służy człowiekowi przez wiele lat. Nic więc dziwnego, że nad wyborem rodzaju pokrycia dachowego zastanawiamy się nieraz bardzo długo. Każdy typ pokrycia ma swoje wady i zalety, jednak nie ma tak właściwie jedynego słusznego rodzaju, który pasowałby do każdej budowli. Jest to kwestia indywidualna, dlatego przede wszystkim należy zastanowić się, nad czym nam tak właściwie zależy przy pokryciu dachowym?
Blachodachówka to bardzo popularny typ pokrycia dachowego. Wyglądem zbliżona do tradycyjnych kształtów dachówki, jednak na podobnym wyglądzie kończą się cechy łączące te oba rodzaje pokryć. Jak jest więc z tą blachodachówką? Warto czy nie warto? Przejrzyjmy jej główne plusy i minusy…
Blachodachówka- ZALETY
- Niska masa własna
Mała masa blachodachówki sprawia, że nadaje się ona na dachy nie tylko nowych budynków, ale doskonale też sprawdza się przy renowacji starych obiektów, gdzie kluczową sprawą jest nieobciążanie konstrukcji dachowej. Ponadto blachodachówka nie nasiąka wodą, a więc nie zwiększa swojej masy pod jej wpływem.
2. Niski koszt
W porównaniu do dachówki, koszty pokrycia oraz samego materiału są naprawdę niewielkie. To doskonała wiadomość dla poszukujących estetycznego wyglądu z dość niskim wkładem finansowym.
3. Szeroki wybór asortymentu
Rodzajów blachodachówek znajdziemy bez liku. Przeróżne kształty, powłoki, kolory dają bardzo duże pole do popisu, jeśli chodzi o zaprojektowanie wyglądu dachu.
Blachodachówka- WADY
- Łatwa do zarysowania
Wybór blachodachówki, która przetrwa wiele lat to nieraz pierwszorzędna sprawa, na jaką zwracają uwagę przyszli kupcy. Jednak blachę można bardzo zarysować, o czym nie zawsze pamiętają niesolidni dekarze. Jeśli bowiem podczas prac zostaną uszkodzone powłoki lakiernicze, to nawet na najlepszym pokryciu mogą powstać ogniska korozji. A to niestety nie podlega już gwarancji.
2. Słaba izolacyjność akustyczna
Intensywne opady deszczu, gradu, silne wichury będą słyszalne na poddaszu niezaizolowanym wełną mineralną.
3. Odpady blaszane
Im bardziej skomplikowany chcemy mieć dach, tym z większą ilością odpadów z blachodachówki będziemy mieć do czynienia. Nigdy nie zostaje zużyta całość blachy, jaką zamówiliśmy.
Blachodachówka, tak jak wszystkie inne rodzaje pokrycia dachowego ma swoje argumenty ZA i PRZECIW jej położeniu. Ważne, aby poznać wszystkie jej blaski i cienie, zanim dokona się wyboru. Mimo wszystko, blachodachówka bezspornie należy do najczęściej wybieranego pokrycia dachowego przez dekarzy, a niektóre jej wady można zniwelować choćby poprzez wybór profesjonalnej ekipy dekarskiej, która nie zarysuje nam blachy, albo poprzez ocieplenie poddasza wełną mineralną, co wyciszy niekorzystne warunki atmosferyczne.