Czym jest videodermatoskop?

Videodermatoskopia to nieinwazyjne i bardzo precyzyjne badanie, dzięki któremu możliwa jest ocena zmian oraz znamion skórnych różnego pochodzenia. Wykonywane jest przy użyciu urządzenia, wykorzystującego nowoczesne technologie obrazowe, dzięki któremu możliwe jest również przeprowadzenie kompleksowej analizy stanu powierzchni skory, w tym także skóry głowy, paznokci oraz włosów.

W trosce o swoje zdrowie wiele osób regularnie w celach prewencyjnych decyduje się na badania kontrolne, dzięki którym mają możliwość uchronienia się od wielu różnego rodzaju chorób oraz dolegliwości. I nie inaczej jest w przypadku stanu naszej skóry, w przypadku której również należy dbać o regularną diagnostykę, zwłaszcza gdy dostrzegliśmy niepokojące zmiany skórne, które dzięki badaniu, jakim jest videodermatoskopia, pozwala na wykrycie wszelkich zmian chorobowych już na wczesnym ich etapie, co jak wiadomo, w przypadku późniejszego leczenia jest niezwykle istotne.

Dlaczego warto kontrolować stan swojej skóry?

Dla większości osób badania kontrolne zazwyczaj kojarzą się z pobraniem i zdiagnozowanie krwi lub moczu. Jednak należy pamiętać, że dynamiczny rozwój nowych technologii przyczynił się do stworzenia wielu zaawansowanych i specjalistycznych urządzeń takich jak właśnie videodermatoskop, który pozwala na przeprowadzanie dużo dokładniejszych badań powierzchni naszego ciała, w tym przypadku stanu naszej skóry, włosów i paznokci. W ten sposób możliwe jest wykrycie i zdiagnozowanie zmian skórnych/zmian chorobowych na wczesnym etapie ich rozwoju, które mogą okazać się zmianami o podłożu nowotworowym, co pozwoli lekarzowi na podjęcie szybkiego leczenia.

Jak działa videodermatoskopia?

Videodermatoskopia to badanie, którego głównym zadaniem jest mapowanie powierzchni ciała, a następnie wykrywanie znamion, które mogą okazać się np. nowotworami skóry lub czerniakami, czyli chorób, w przypadku których wczesna diagnoza jest kluczowa do uniknięcia nie tylko przerzutów, ale co ważniejsze do ich wyleczenia. Urządzenie wykorzystywane podczas badania za pomocą wskaźników laserowych dokumentuje skórę w jednolity sposób, dzięki czemu w zaledwie 10 minut lekarz ma możliwość otrzymania szczegółowej analizy powierzchni skóry. W ten sposób poprzez szybką obróbkę otrzymanych zdjęć lekarz jest w stanie dokonać interpretacji otrzymanych wyników. Videormatoskop pozwala na bezinwazyjne badanie, podczas którego samodzielnie określa/wyświetla następujące parametry znamienia:

  • rozmiar;
  • symetrię;
  • kolor;
  • granice.