Czym jest nerwica? Jak sobie z nią radzić?

Do niedawna choroby związane z ludzką psychiką były tematem tabu, a ich leczenie dla wielu osób było powodem do wstydu i skrępowania. Dziś sytuacja się zmienia z uwagi na coraz lepszą wiedzę na ten temat, a także coraz lepszy dostęp do specjalistów, którzy pomagają w takich przypadkach. Do jednych z najczęstszych chorób tego rodzaju zalicza się nerwicę. Czym ona dokładnie jest? Jakie wyróżnia się jej rodzaje i w jaki sposób leczy się tę chorobę?

Nerwica – co to za choroba? Co może być jej przyczyną?

Szacuje się, że na nerwicę może chorować nawet około 8 milionów Polaków. Jest to zatem choroba, która dotyka znaczną część naszego społeczeństwa. W przypadku wystąpienia jej objawów warto udać się do specjalisty, gdyż nie leczona może powodować poważne wyniszczenie w organizmie.

Wskazuje się, że zaburzenia związane z nerwicą najczęściej pojawiają się u osób w wieku pomiędzy 25 a 45 rokiem życia. Najczęstszym objawem choroby jest pojawiający się w określonych sytuacjach niezrozumiały lęk, który utrudnia prawidłowe funkcjonowanie. Trzeba jednak pamiętać, że chorobie mogą towarzyszyć także inne objawy, przez co niejednokrotnie jest błędnie diagnozowana. Do objawów nerwicy zalicza się m.in. również zaburzenia pamięci, koszmary, ogólne zmęczenie, nerwowość bóle głowy, nadciśnienie, mdłości, tiki nerwowe czy suchość w ustach.

Wśród najczęstszych przyczyn nerwicy wymienia się przede wszystkim urazy psychiczne, silne przeżycia, duży stres, chroniczne przemęczenie.

Jakie są rodzaje nerwicy?

Warto wiedzieć, że pod pojęciem nerwica kryje się kilka różnych jednostek chorobowych. Wyróżnia się przede wszystkim:

  • fobie – przykładem może być tutaj np. arachnofobia (lęk przed pająkami) czy agorafobia (lęk przed otwartą przestrzenią). Dochodzi do nich wtedy, gdy coś wywołuje irracjonalny, nieuzasadniony lęk;
  • zaburzenia obsesyjno-konwulsyjne – nazywane często też nerwicą natręctw, z uwagi na to, że u chorego pojawiają się często natrętne myśli prowadzące niejednokrotnie do określonych działań z jego strony;
  • hipochondrię – objawia się tym, że osoba dotknięta tą dolegliwością często wmawia sobie choroby, wyszukuje u siebie ich objawów, co może prowadzić do dalszych zaburzeń i lęków.

Gdzie udać się po pomoc w przypadku wystąpienia nerwicy?

Leczenie nerwicy odbywa się głównie poprzez odpowiednio dobraną psychoterapię. Najlepiej udać się do specjalisty w tym zakresie. Gabinet lub poradnię w danym mieście można znaleźć przy pomocy wyszukiwarki internetowej wpisując np. nerwica Warszawa. Często w czasie psychoterapii jednym z poruszanych tematów jest dobór metod relaksacyjnych. Warto wiedzieć, że niejednokrotnie w czasie leczenia jednej osoby, koniecznych jest kilka wizyt, które odbywają się razem z członkami rodziny. Instruuje się ich wtedy, w jaki sposób mogą wspomóc bliską im osobę. W niektórych przypadkach, gdy choroba jest mocno rozwinięta dodatkowo zaleca się konsultacje z lekarzem psychiatrą, a także leczenie farmakologiczne. Może też okazać się konieczne przyjmowanie środków, które będą minimalizowały objawy nerwicy, np. przy nadciśnieniu lub bólach głowy.