Czym jest ekologiczna stomatologia?

Nie da się ukryć, że żyjemy w świecie w którym komfort oraz szybkość jest dla większości ważniejsze niż ekologia i środowisko. Niestety ale przez takie podejście rośnie ilość generowanych odpadów wraz z poziomem zanieczyszczenia miast. Ekologiczna stomatologia wywodzi się ze świadomego poszukiwania i stosowania przyjaznych środowisku metod na życie. Funkcjonowanie gabinetu stomatologicznego w sposób ekologiczny jest to traktowanie priorytetowo działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Ekologia a narzędzie w gabinecie stomatologicznym

Ekologiczna stomatologia do mycia i dezynfekcji narzędzie wykorzystuje myjki zużywające mało wody. Z pewnością dzięki użyciu pompy cyrkulacyjnej, czyszczenie narzędzie jest skuteczniejsze, a ponadto silne ciśnienie natrysku zapewnia mycie dużej ilości narzędzi. Dentyści Pod Jedynką właśnie takich technik używają w swoim gabinecie.

Profilaktyka jest priorytetowa

Profilaktyka jamy ustnej w znacznie mniejszym stopniu przyczyna się do ocieplenia klimatu aniżeli leczenie zębów. W 2018 roku przez Public Health England została wydana publikacja dotycząca wpływu gabinetów stomatologicznych na wydzielanie gazów cieplarnianych. Wynika z niej, że to właśnie profilaktyka jest dużo bardziej ekologiczna. Badanie jamy ustnej, zdjęcia RTG oraz fluoryzacja wytwarza aż 5,5 kilograma dwutlenku węgla. Ponadto ekologiczna stomatologia promuje tradycyjny system odsysania śliny podczas wszelkich zabiegów stomatologicznych.

Technologia cyfrowa zamiast tradycyjnego RTG

Ekologiczna stomatologia zachęca gabinety stomatologiczne, aby zastępowały tradycyjne RTG, sprzętem cyfrowym, za pomocą którego można przekazywać zdjęcia od razu na komputer. Ponadto w tym przypadku dawka promieniowania jest aż o 90% mniejsza niż ma to miejsce przy tradycyjnym prześwietleniu. Tradycyjne RTG generuje więcej odpadów, ponieważ do każdego zdjęcia należy użyć nowy film. Natomiast w przypadku technologii cyfrowej, detektor jest użytku wielokrotnego, co minimalizuje ilość szkodliwych dla środowiska odpadów.

Jakie wypełnienia stosować?

Ekologiczna stomatologia również wspiera stosowanie nowoczesnych metod leczenia przez stomatologów. W gabinetach, które stosują ekologiczne praktyki stomatologiczne nie stosuje się już szkodliwych wypełnień amalgamatowych, które zawierają toksyczne związki takie jak na przykład rtęć czy srebro. Nawet ich niewielka ilość jest zabójcza dla żywych komórek. Ta przestarzała i szkodliwa metoda wypełniania zastępowana jest estetycznymi wypełnieniami kompozytowymi oraz galssjonomerowymi.