Dzisiejsze technologie stosowane w budownictwie pozwalają na tworzenie naprawdę szczelnych domów. Niestety my, jako inwestorzy, nie zdajemy sobie często sprawy, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie zda egzaminu w przypadku grubej warstwy ocieplenia budynku, trzyszybowych okien oraz energooszczędnej płyty fundamentowej. Odpowiedzią na ten problem jest rekuperacja.
Na czym polega proces rekuperacji
Najprościej mówiąc, rekuperacja polega na odzyskiwaniu energii z zanieczyszczonego powietrza. Niezbędne jest do tego urządzeni zwane rekuperatorem. Dzięki temu procesowi uzyskujemy czyste, przefiltrowane powietrze w każdym pomieszczeniu bez otwierania okien. W ten sposób, nie generując niepotrzebnych strat energii, wyeliminujemy część zanieczyszczeń, którymi oddychamy, stosując tradycyjną wentylację.
Realne korzyści finansowe
Mając w domu założony system rekuperacyjny, tak jak to było wspomniane wcześniej, nie musimy otwierać okien. Zimą oszczędność na ogrzewaniu może sięgnąć nawet 50%. Spowodowane jest to faktem, że każdy budynek generuje straty energii. Ciepło ulatnia się przez powierzchnię szyb, dach, a nawet ściany, jednak wentylacja grawitacyjna w tym zestawieniu wypada niesamowicie niekorzystnie. Przez kominy wentylacyjne ucieknie nam prawie 60% ciepła. Są to wyliczenia powstałe przy założeniu, że budynek został bardzo dobrze zaizolowany. Zakładając rekuperację, odzyskamy cześć energii z powietrza wyciągniętego z poszczególnych pomieszczeń. Ta właśnie energia zostanie wykorzystana do ogrzania powietrza nawiewanego przez rekuperator, dzięki oszczędzimy na paliwie stałym, gazie, czy też energii elektrycznej, którą ogrzewamy dom.
Dobra rekuperacja to mniej sprzątania
Poza oczywistymi korzyściami finansowymi istnieją również inne plusy tej instalacji. Filtrowane powietrze będzie oczyszczone z większości pyłów i zanieczyszczeń, a poprzez funkcję jonizacji będziemy mogli się pozbyć także wirusów oraz bakterii, co bardzo dobrze wpłynie na nasze zdrowie. Ponadto dzięki oczyszczonemu powietrzu w naszym domu pojawi się zdecydowanie mniej kurzu, a co za tym idzie, będziemy mogli rzadziej sprzątać. Dodatkowo kratka założona na czerpni wyłapie wszelkie komary, muchy i inne insekty.
Jak widać, opłaca się założyć rekuperację nie tylko ze względów finansowych, ale także zdrowotnych oraz czysto praktycznych. Dobrze jest zaplanować instalację na etapie budowy, by odpowiednio zainstalować cały system. Pamiętajmy także, by wybierać fachowców z tego zakresu, mogących poszczyć się nieposzlakowaną opinią.