Czy sauna jest zdrowa dla dzieci?

Od czasu do czasu warto korzystać z sauny, która ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Ale czy do sauny można zabrać dziecko? Zwykle lekarze podpierają się mieszkańcami Finlandii, którzy już małe dzieci zabierają na wycieczki do sauny lub też korzystają z domowych saun regularnie. Jednak czy to, że inna nacja, która z pokolenia na pokolenie chodzi do sauny może być wskazówką, że i nasze nieprzyzwyczajone do tej rozrywki dzieci można zabrać do sauny?

W jakim wieku zabrać dziecko na pierwszą wizytę w saunie?

Zwolennicy sauny przekonują, że nawet dzieci w wieku 6 miesięcy mogą skorzystać z tego zabiegu, ale najrozsądniejsze jest poczekanie do wieku, w którym dziecko potrafi już wyrazić, że na przykład nie podoba mu się to lub że źle się czuje, czyli co najmniej 3 lat. Dzieci w tym wieku umieją już też korzystać z nocnika, więc mogą przebywać w saunie nawet nago czy przykryte tylko ręczniczkiem. Ponadto jeśli jest to sauna publiczna dziecko powinno też umieć się zachować np. nie krzyczeć, nie hałasować czy nie komentować wyglądu innych osób siedzących w saunie.

Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta w saunie?

Przed wejściem do sauny dziecko trzeba umyć pod prysznicem i wytrzeć do sucha. Nie powinno być też bardzo najedzone czy pełne po wypiciu soczku, wody itd. Trzeba też zdjąć wszystkie metalowe ozdoby jak np. kolczyki, ponieważ dziecko może się poparzyć. Temperatura w saunie powinna wynosić od 60 do 70 stopni Celsjusza. Można albo ustawić temperaturę samemu sterownikiem albo otworzyć drzwi sauny i poczekać aż temperatura wewnątrz spadnie. Dziecko powinno też siedzieć na ręczniku na najniższym stopniu.

Za pierwszym razem z dzieckiem można wejść tylko na minutę. Potem należy dziecko schłodzić letnią wodą. Jeśli nie będzie źle reagowało można seanse w saunie powtarzać co tydzień, stopniowo wydłużając czas do maksymalnie 6 minut.

W wypadku dzieci w wieku 4-10 lat można zwiększać pobyt  w saunie stopniowo. A dzieci powyżej 10 roku życia mogą korzystać z saun jak osoba dorosła. Jednak warto zachować ostrożność, aby sauna naprawdę była zdrowa dla dziecka.