Czy poprzez zajęcia online można nauczyć się grać na pianinie?

Naukę gry na pianinie można rozpocząć w każdym wieku. Najpopularniejszą jej formą są oczywiście zajęcia stacjonarne, choć coraz więcej osób chciałoby uczyć się poprzez łącza internetowe. Czy w ogóle jest to możliwe? Na co zwrócić uwagę podczas nauki gry na pianinie online?

Dlaczego właśnie online?

Obecnie dysponujemy wieloma narzędziami, które pomagają uczyć się gry na pianinie za pośrednictwem internetu. Wirtualne pianina to odpowiedź na potrzeby dzisiejszych uczniów, którzy poszukują najlepszych nauczycieli z całego świata. Dzięki łączom internetowym mają dostęp do wiedzy i mogą uczyć się pod okiem osób, które nie tylko pasjonują się grą, ale również odnoszą na tym polu ogromne sukcesy. Jeszcze do niedawna nauka online nie cieszyła się zbyt dużą popularnością, jednak dziś została ona nieco wymuszona poprzez panującą sytuację epidemiczną. Pozostaje pytanie, czy rzeczywiście możemy nauczyć się grać na pianinie online? Tak, ale potrzebny będzie nam dobry i wymagający nauczyciel, który przede wszystkim będzie umiał przekazać wiedzę przez szklany ekran. Nie każdy bowiem potrafi uczyć online – wielu specjalistów musi mieć kontakt bezpośredni z uczniem, a co więcej nie wszyscy potrafią dobrze obsługiwać sprzęt komputerowy.

Nie tylko lekcje

Nauka gry na pianinie online zaczyna się od dobrze przeprowadzonej lekcji gry. Nauczyciel przekaże nam wszelkie, potrzebne informacje, skoryguje nasze błędy czy też odpowie na nurtujące nas pytania. Niemniej jednak nauka pod okiem nawet najlepszego eksperta nie będzie skuteczna, jeśli nie włożymy w grę pracy własnej. Do tego potrzeba oczywiście odpowiedniej motywacji, silnej woli i samozaparcia. Nierzadko będziemy musieli zrezygnować z wyjścia ze znajomymi czy leniwego wieczoru przed telewizorem na rzecz praktykowania gry na pianinie. Nauczyciel podczas lekcji zwróci nam uwagę, jak powinniśmy ćwiczyć i ile, mniej więcej, czasu poświęcić na praktykowanie gry. Czy uda nam się zrealizować polecenia nauczyciela, to już zależy tylko i wyłącznie od nas samych.

Stacjonarnie czy online?

Wielu osobom nie sprawia żadnej różnicy to, czy uczą się gry na pianinie stacjonarnie, czy też przez internet. Obycie w wirtualnym świecie sprawia, że nie mamy większych problemów, aby czerpać jak najwięcej z tego typu lekcji. Niemniej jednak niektórzy w dalszym ciągu wolą uczyć się na zajęciach stacjonarnych. Forma nauki powinna być dostosowana do naszym umiejętności oraz możliwości, a także poziomu własnej motywacji. Nie jest bowiem tajemnicą, że same lekcje to za mało, aby nauczyć się dobrze grać na pianinie.