Czy e-sport jest sportem? I co z tego wynika?

Czy e-sport jest sportem? Co z tego wynika? To ostatnimi czasy bardzo popularne pytania pojawiające się w opinii publicznej. Postaram się w tym artykule przybliżyć jego sylwetkę i dostarczy wszelkich informacji, które pozwolą rozwiązać.

Czym jest e – sport?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw należy przybliżyć sylwetkę tej dziedziny. Jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu dostęp do tak zaawansowanej technologii był bardzo ograniczony i mogli pozwolić sobie na niego tylko najbogatsi. Dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej. Do komputerów, konsol i rozrywki online ma dostęp każdy.

Z tego obrazu wyłania się właśnie e-sport czyli rywalizacja z innymi dla każdego. O ile, aby grac zawodowo w piłkę nożną czy siatkówkę trzeba dużych nakładów finansowych, o tyle, aby zostać graczem e-sportowym wystarczy dobrze przygotowany komputer z dostępem do internetu. Ogólna dostępność rozrywki w sieci zyskała ogromne rzesze fanów. W ten sposób powstał e-sport. Z ogromnej liczby graczy grających dla przyjemności wyłoniła się również spora grupa ludzi, którzy byli najlepsi i postanowili uczynić z tego sposób na życie. Obecnie, aby zostać graczem profesjonalnego teamu w CS GO lub Dota 2 trzeba spełniać wyśrubowane warunki. Same umiejętności na najwyższym poziomie już nie wystarcza. Wielogodzinne i systematyczne treningi, dyscyplina życiowa czy konferencje prasowe w niczym nie różnią się od tych, które znajdziemy np. w piłce nożnej.

Profesjonalni gracze jeżdżą na zgrupowania i liczne turnieje. Stawki za zwycięstwa w tych rozgrywkach dochodzą do kilku milionów. Aby wejść na dane rozgrywki, trzeba nierzadko czekać kilka godzin w kolejce. Jak bardzo e-sport przypomina ten realny, niech będzie fakt istnienia dopingu. Gracze stosują rozmaite nie do końca legalne farmaceutyki, aby zwiększyć swoja koncentracje. Zarobki najlepszych graczy dochodzą do kilkudziesięciu tysięcy dolarów, a nagrody za kontrakty reklamowe wielokrotnie je podwyższają.

Czy e – sport jest sportem?

Oczywiście jest też spore grono osób, które twierdzą, że e-sport nie jest sportem ze Zbigniewem Bońkiem na czele, ale chyba każda dyscyplina posiada swoich przeciwników (np. boks) E-sport wymaga takich samych poświęceń jak inne dyscypliny. Istnieje ogromne środowisko związane z graniem w gry i jedyna różnica, jaka istnieje to to, że rywalizacja odbywa się w odrobinę większej mierze psychicznej, a nie fizycznej. Istnienie sponsorów, profesjonalnych drużyn, turnieje przyciągające setki tysięcy fanów są najlepszym dowodem na to, że e-sport stał się już sportem, dziedziną biznesu oraz możliwością osiągnięcia sukcesu.

Więcej ciekawych informacji o e-sporcie dowiesz się ze strony esport.co.pl