Skóra naczynkowa niestety nie należy do rzadko występujących przypadłości. Problemy ze skórą naczynkową dotykają w szczególności kobiety. Powstające zaczerwienienia wymagają od nas przede wszystkim specjalnej pielęgnacji, a często także wielu wyrzeczeń. Należy bowiem być świadomym, że za ten typ skóry odpowiedzialne są nie tylko geny, ale także wiele czynników na które mamy wpływ. Czego powinniśmy unikać w codziennej pielęgnacji skóry naczynkowej?
Czym wyróżnia się skóra naczynkowa?
Cechą charakterystyczną skóry naczynkowej są powstające na naszym ciele pajączki oraz rumienie. Najczęściej pojawiają się one na twarzy, jednakże mogą tworzyć się także na nogach. Ponadto, cera naczynkowa jest również bardzo delikatna oraz cienka, dlatego też ulega łatwo podrażnieniom, a wszelkie zaczerwienia są na niej bardzo widoczne.
Problemy z cerą naczynkową częściej dotykają osoby z jasną karnacją, jak i jasnymi włosami oraz oczami. Należy jednak pamiętać, że same geny to nie wszystko, bowiem na ten typ skóry wpływa wiele zewnętrznych oraz wewnętrznych czynników.
Co poza genami może powodować zaczerwieniania i pajączki? Należy wymienić w szczególności czynniki takie jak stres, zła dieta, zaburzenia hormonalne, brak właściwej pielęgnacji, alkohol czy warunki atmosferyczne. To właśnie one mogą prowadzić do powstawania małych podskórnych wylewów, w wyniku których tworzą się pajączki, a nasza skóra przybiera miejscami delikatnie czerwoną barwę.
Pielęgnacja skóry naczynkowej. Czego unikać?
Odpowiednia i regularna pielęgnacja to klucz do sukcesu. Cera naczynkowa wymaga on nas wyjątkowej troski, dlatego też o ładny wygląd naszej skóry powinniśmy dbać każdego dnia. Zacznijmy jednak od tego, czego należy unikać przy pielęgnacji skóry naczynkowej.
• Nie jest zalecana, a wręcz zabroniona ekspozycja na promienie słoneczne. Dotyczy to klasycznego wygrzewania się na słońcu jak i wizyt w solarium. Często, nawet stosowanie odpowiednich filtrów nie jest ratunkiem.
• Poza promieniami słonecznymi powinniśmy unikać ogólnie wszystkiego, co podnosi temperaturę ciała i powoduje w efekcie zaczerwienienia. Dla skóry naczynkowej zdecydowanie lepszy jest chłód.
• Odradzane są również gorące kąpiele i sauny, ponieważ one także podnoszą temperaturę naszego ciała.
• Alkohol oraz produkty posiadające alkohol (niektóre kosmetyki).
• Stres, lęk, poddenerwowanie.
• Intensywny wysiłek fizyczny.
• Maseczki na twarz o działaniu wysuszającym.
• Nieustanne dotykanie oraz przecieranie twarzy.
Jak zatem pielęgnować cerę naczynkową? Przede wszystkim sięgnijmy po specjalne kremy takie jak Redblocker, AA Help Cera naczykowa czy Ziaja Med-kuracja naczynkowa. Często w takich preparatach znajdują się składniki uszczelniające naczynia krwionośne, np. kasztanowiec, żurawina czy ruszczyk. Kremy te działają kojąco, a przede wszystkim pozwalają złagodzić i zmniejszyć powstające zaczerwienienia. Pamiętajmy, że wszelkie kosmetyki i maści powinny być pozbawione alkoholu oraz innych substancji podrażniających skórę, a także przebadane dermatologicznie.