Co to jest kustodia?

Rodzajów naczyń liturgicznych jest naprawdę bardzo dużo. Jednym z takich naczyń jest kustodia, która nie posiada zbyt dużych rozmiarów, jest jednak niezwykle wartościowa, ponieważ wewnątrz jest pozłacana. W kustodii przechowuje się melchizedek, który odpowiedzialny jest za podtrzymywanie hostii. Bardzo ważne jest to, że kustodia może posiadać bardzo zróżnicowane rozmiary, najczęściej spotykana jest w formie puszki, ale może być ona też okrągła lub posiadać kształt domku.

Zakupić można je bez problemów w internetowych sklepach z dewocjonaliami. Warto nadmienić również to, że w zdecydowanej większości przypadków kustodia jest oszklona, a co za tym idzie wierni mogą tym samym adorować hostię podczas różnych nabożeństw.

Kustodia – co to jest?

Kustodia nie zajmują dużo miejsca, przechowywane są one w tabernakulum, gdzie są całkowicie bezpieczne. Dzięki temu, że kustodia jest oszklona nie trzeba wyjmować hostii do monstrancji, lecz można adorować ją po otworzeniu tabernakulum, tak właśnie coraz częściej robią księża. Kustodia jest bogato zdobiona, dlatego ceny za takie naczynia liturgiczne są dość wysokie, chociaż zależne jest to oczywiście od tego, gdzie się je konkretnie zakupi. Najczęściej takie naczynia wykonywane są z pięknych metali szlachetnych, dzięki czemu prezentują się pięknie i efektownie. Ważne jest też to, iż takie naczynia nie ulegają korozji, dlatego też ich żywotność jest przedłużona. Kustodia można zakupić w Pracowniach Brązowniczych gdzie zostały wykonane, ale również w sklepach, dlatego ostateczny wybór należy do zainteresowanych osób.