Co to jest chip RFID?
RFID (radio frequency identification) jest formą komunikacji bezprzewodowej, która wykorzystuje sprzężenie elektromagnetyczne lub elektrostatyczne w części widma elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej w celu jednoznacznej identyfikacji obiektu, zwierzęcia lub osoby.
Jak działa RFID?
Identyfikacja radiowa (RFID) polega na bezprzewodowym, bezkontaktowym wykorzystaniu fal o częstotliwości radiowej do przesyłania danych. Etykietowanie przedmiotów za pomocą znaczników RFID pozwala użytkownikom na automatyczną i jednoznaczną identyfikację oraz śledzenie zapasów i aktywów. Technologia RFID przenosi technologię automatycznej identyfikacji na wyższy poziom, umożliwiając odczytywanie znaczników bez linii wzroku zależności od rodzaju RFID, mając zasięg odczytu od kilku centymetrów do ponad 20 metrów.
Technologia RFID przeszła długą drogę od swojego pierwszego zastosowania do identyfikacji samolotów jako przyjaciół lub wrogów podczas II wojny światowej. Technologia ta nie tylko jest z roku na rok coraz lepsza, ale również koszty wdrożenia i użytkowania systemu RFID stale maleją, dzięki czemu staje się on bardziej opłacalny i wydajny.
Kiedy chip RFID stanie się powszechny w Polsce?
Pierwszy na świecie chip płatniczy, który można wszczepić pod skórę, wprowadzony przez polsko-brytyjski startup. Polsko-brytyjski startup stworzył światowy pierwszy implant z mikroprocesorem, który można umieścić pod skórą i wykorzystać do dokonywania płatności zbliżeniowych w dowolnym terminalu kart. Urządzenie firmy Walletmor składa się z mikroprocesora przechowującego zaszyfrowane dane dotyczące płatności oraz anteny zbliżeniowej umożliwiającej połączenie z pobliskimi terminalami. Oba są zamknięte w kapsule wykonanej z materiałów biokompatybilnych. Nie można odpowiedzieć twierdząco kiedy stanie się powszechny, lecz pierwsza osoba w Polsce, która wykorzystała Technologia rfid świadczy, o znak czasu.
Jak uszkodzić chip RFID?
Jedną z rzeczy, która może uszkodzić chip jest wysoka temperatura, która może stopić lut łączący antenę z chipem. Stop lutowniczy topi się zazwyczaj w temperaturze 183 stopni Celsjusza. Jeżeli transpondery są narażone na działanie wyższych temperatur, należy zastosować specjalne przywieszki, które są odporne na działanie wyższych temperatur. Ekstremalne zimno zazwyczaj nie stanowi problemu dla etykiety rfid.
Jeśli etykiety są umieszczane na produktach, które uderzają o siebie podczas transportu, chip w transponderze może zostać zgnieciony, co uniemożliwi działanie etykiety. Jeśli chip zostanie umieszczony na elastycznym produkcie, powodując jego wygięcie do tego stopnia, że jego antena oddzieli się od chipa, chip przestanie działać. A jeśli ulegnie on zawilgoceniu lub jeśli produkt, do którego jest przymocowany, ulegnie zawilgoceniu, woda może odłączyć znacznik i pochłonąć energię RF, co w obu przypadkach może utrudnić odczytanie znacznika.