Chiptuning w samochodach marki Volvo

Volvo to szwedzka marka samochodów produkowanych od 1927 roku. Producenci aut należących do tego koncernu motoryzacyjnego znani są przede wszystkim z tego, że najwięcej uwagi przywiązują do kwestii bezpieczeństwa, wprowadzając w swych modelach nowoczesne i innowacyjne systemy chroniące kierowców i pasażerów. Skupianie się na bezpieczeństwie sprawia, że często walory jezdne samochodów Volvo pozostawiają nieco do życzenia.

Na szczęście istnieje sposób, aby nieco poprawić osiągi jednostek napędowych Volvo bez ingerencji w ich konstrukcję. Zrobić to można przeprogramowując oprogramowanie silnika. Dokonywanie zmian w oprogramowaniu silnika fachowo nazywane jest chiptuningiem i polega zazwyczaj na korekcie takich parametrów jak ilość oraz kąt wtrysku paliwa. Efektem jest zwiększenie mocy i momentu obrotowego silnika.

Zwiększenie mocy i momentu obrotowego w silniku – Volvo

Ilość dodatkowej mocy i momentu obrotowego, jakie można uzyskać poprzez chiptuning uzależniona jest przede wszystkim od modelu auta i zastosowanej jednostki napędowej. Przykładowo w modelu C30 z silnikiem 1.6 D2 CR po dokonaniu zmian w oprogramowaniu silnika uzyskać można dodatkowo około 25 KM mocy i 50 Nm momentu obrotowego. Jeśli jednak ten sam model auta wyposażony będzie w silnik 2,4 D3 CR 5 cyl. to przyrosty mogą sięgać nawet 55 KM i 70 Nm. Decydując się na chiptuning należy się liczyć z tym, że w przyrosty uzyskiwane w dwóch identycznych modelach Volvo, w których są takie same silniki, mogą być inne. Wartości te uzależnione są bowiem przede wszystkim od przebiegu i stopnia zużycia konkretnej jednostki napędowej. Wstępne określenie parametrów i stopnia zużycia silnika jest niezwykle istotne i powinno być przeprowadzane przed dokonaniem jakichkolwiek zmian w oprogramowaniu. Diagnostyka samochodu i silnika przeprowadzana powinna być na hamowni. Dopiero po zebraniu najważniejszych informacji i usunięciu wykrytych usterek można przystąpić do przeprowadzania chiptuningu.

Volvo Chiptuning

W związku z tym, że silniki Volvo są dosyć skomplikowanymi konstrukcjami wszelkiego rodzaju modyfikacje powinny być przeprowadzane przez doświadczonych i wykwalifikowanych mechaników. Profesjonalnie przeprowadzony chiptuning wymaga dużej wiedzy, a także odpowiedniego zaplecza technicznego, dlatego warto zlecać go jedynie sprawdzonym i pewnym warsztatom. Powierzanie auta mechanikom bez doświadczenia może sprawić, że osiągi auta, zamiast ulec poprawie, spadną. Warto wiedzieć, że chociaż prawidłowo przeprowadzony chiptuning samochodów marki Volvo wpływa na polepszenie przyspieszenia bądź maksymalnej prędkości, nie powoduje przeciążania silnika. To z kolei sprawia, że żywotność jednostki napędowej poddanej modyfikacjom nie ulega skróceniu. Według mechaników zajmujących się chiptuningiem jednostki napędowe Volvo, zwłaszcza te nowoczesne są podatne na wprowadzane zmiany oprogramowania. Dzięki temu z usługi chiptuningu skorzystać mogą zarówno właściciele turbodoładowanych diesli, jak i silników wolnossących.

Jeśli interesuje Państwa chiptuning w samochodach marki Volvo, zapraszamy na naszą stronę www: Kivi Racing Factory