Budynki drewniane to nowy trend czy długa tradycja?

Nie można się sprzeczać, że drewno to niezwykle wszechobecny materiał budowlany, którego popularność zdaje się nie zwalniać tempa. Kiedyś budynki drewniane były standardowymi konstrukcjami mieszkalnymi w takich krajach jak Ameryka czy Skandynawia (i nadal są), jednak obecnie ta tradycja rozszerza się na coraz więcej krajów – na przykład, Litwę i Polskę. Dlatego, można by powiedzieć, że domy drewniane to nowy trend, ale przecież budynki z tego materiału budowane są nie od dziś. Takie konstrukcje jak domki letniskowe, domki ogrodowe, drewniane altany czy garaże można obserwować na terenie Europy – oraz całego świata – już od wielu lat.

A jak to wszystko się zaczęło? Kiedy ludzie zaczęli budować domy z drewna? Prawda jest taka, że drewno jest jednym z najdłużej istniejących materiałów budowlanych, a dowody wskazują, że domy budowane ponad 10 000 lat temu wykorzystywały drewno jako główne źródło materiału. Doskonałym przykładem jest neolityczny budynek zbudowany na terenie Europy – długi, wąski drewniany dom postawiony w 6000 r. p.n.e. Innym przykładem może być buddyjska świątynia Hōryū-ji wybudowana w Japonii i datowana na IIX wiek oraz Kirkjubøargarður chata rybacka znajdujące się na Wyspach owczych, której początki sięgają XI wieku. Natomiast, najstarsze obiekty drewniane w Polsce to ewangelicko-augsburski kościół w Karpaczu, czyli świątynia Wang oraz drewniany kościół zabytkowy w Dębnie Podhalańskim z początku XV wieku. Wymienione konstrukcje są niezbitym dowodem na to, że budynki drewniane to bardzo długa tradycja, do której w obecnych czasach ludzie zaczęli masowo wracać.

Wciąż pozostaje odpowiedzieć na jedno nurtujące wszystkich pytanie: dlaczego drewniane konstrukcje nadal są tak popularne? Co sprawiło, że tradycja przetrwała próbę czasu? Odpowiedź wcale nie jest skomplikowana, chodzi tu o rozmaite korzyści, jakie niesie za sobą mieszkanie w budynku z drewna. Przede wszystkim, warto jest zauważyć, że mieszkanie w drewnianym domu ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie – naturalny zapach i kolor drewna zmniejsza ciśnienie krwi, tętno oraz działa kojąco na nastrój. Ponadto, drewno zapewnia naturalną termoregulację w pomieszczeniach niezależnie od pory roku, co oznacza, że jest to jedyny materiał budowlany, który ma naturalne właściwości kontroli temperatury. W miesiącach letnich dom pozostaje przyjemnie chłodny, a w miesiącach zimowych drewno zatrzymuje ciepło w pomieszczeniach i zapewnia przyjemną atmosferę. Kolejną doskonałą jego zaletą jako materiału budowlanego jest naturalna zdolność do utrzymywania idealnego poziomu wilgotności wewnątrz budynku. Drewno zapewnia równowagę w poziomie wilgoci – gdy wilgotność jest wysoka, pochłania ono wilgoć, ale gdy wilgotność jest niska i powietrze wyschnie, to oddaje wchłoniętą wilgoć. Co więcej, do jego pozyskiwania nie są wymagane żadne skomplikowane procesy, nie wspominając o tym, że drewno jest łatwiejsze w transporcie niż inne materiały. Ważne jest również to, że budowanie przy jego użyciu wymaga mniej pracy i zajmuje mniej czasu – dom może być gotowy w miesiąc.

W związku z powrotem do korzeni w budownictwie, czyli odkrywaniem zalet drewna na nowo i budowaniem coraz większej ilości drewnianych konstrukcji, na rynku pojawiło się wiele firm, które zwracają uwagę na swoje szerokie doświadczenie w zakresie prefabrykowanych konstrukcji drewnianych jako zrównoważonej i taniej alternatywy w budownictwie mieszkaniowym. Można, zatem powiedzieć, że długoletnia tradycja przerodziła się w nowy trend.