Budowa Maszyny Goldberga – świetny pomysł na integrację pracowników

Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że solidnym fundamentem firmy jest zgrany zespół pracowników. W natłoku codziennych obowiązków bardzo ciężko znaleźć czas i przestrzeń na integrację firmową. Najlepszym pomysłem jest zorganizowanie imprezy integracyjnej. Powinno to być inspirujące i konstruktywne spotkanie, dlatego warto postawić na takie rozwiązanie jak Budowa Maszyny Goldberga.

Pomysł na imprezy firmowe – Budowa Maszyny Goldberga

Budowa Maszyny Goldberga to nazwa pewnego wydarzenia, które odbywa się w ramach imprezy integracyjnej. Na początek warto pokrótce wyjaśnić, czym właściwie jest owa maszyna Goldberga. Otóż jest to konstrukcja, składająca się z różnych elementów i mechanizmów, które na siebie oddziałują – jeden element uruchamia kolejne, powodując efekt domina.

Podczas imprezy integracyjnej pracownicy podzieleni są na grupy, których zadaniem jest skonstruowanie poszczególnych części maszyny. Do dyspozycji zespołów są wszelkie niezbędne narzędzia i elementy (maszynę buduje się z listewek, tektury, równoważni, huśtawek i innych elementów). Po skończonej pracy wszystkie zespoły łączą siły, a zespolone części maszyny muszą tworzyć prawidłowo działającą całość.

Imprezy integracyjne – dlaczego są tak ważne?

Imprezy integracyjne niosą za sobą więcej korzyści, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Kojarzone są przede wszystkim z dobrą zabawą (tak, to też jest ważne), ale przynoszą więcej korzyści niż tylko możliwość relaksu i odprężenia się.

Dla prawidłowego funkcjonowania w zespole niezbędne jest stworzenie więzi. Impreza czy spotkanie – nie w firmie, ale na neutralnym gruncie – pozwala lepiej poznać współpracowników. Jest czas na swobodną rozmowę i wymianę spostrzeżeń – bez stresu i napięcia, które są związane z goniącymi terminami i obowiązkami. Taka atmosfera sprzyja otwieraniu się.

Wszelkie wspólne aktywności pozwalają na budowanie więzi i uczą efektywnej współpracy – bez zbędnej rywalizacji. Pracownicy muszą wiedzieć, że w firmie są zespołem, który zawsze gra do tej samej bramki. Budowa Maszyny Goldberga uczy koordynacji i współpracy – nie tylko w obrębie zespołu, ale także pomiędzy grupami.

Taka impreza pozwala pracodawcy poobserwować swoich pracowników – dostrzec ich słabe i dobre strony. W przyszłości umożliwia to lepsze delegowanie zadań, a może nawet roszady na stanowiskach. Być może jako pracodawca zauważysz, że dany pracownik świetnie sprawdziłby się na zupełnie innym stanowisku. Pamiętaj jednak, żeby w czasie imprezy zostawić te spostrzeżenia dla siebie. To ma być zupełnie beztroski czas.

Różnego rodzaju zadania, wykonywane wspólnie, pozwalają też rozwijać umiejętności – na przykład zdolność logicznego myślenia, zmysł techniczny, umiejętności manualne, koncentrację na powierzonych zadaniach itp. Warto więc od czasu do czasu zafundować swoim pracownikom taki trening.

Kiedy warto zorganizować imprezę integracyjną?

Z pewnością trzeba pomyśleć o takiej formie, kiedy atmosfera w firmie jest zbyt gęsta. Czasem bywa tak, że kilkoro pracowników ewidentnie się ze sobą nie dogaduje, co negatywnie odbija się na funkcjonowaniu firmy. Podczas spotkania na neutralnym gruncie okazuje się jednak, że wiele te osoby łączy. Udaje się wypracować nowe style komunikacji i współpracy, dzięki czemu atmosfera w zespole kompletnie się zmienia, a praca staje się efektywna.

Z pewnością warto też zorganizować wyjazd lub imprezę firmową z okazji Świąt Bożego Narodzenia (tak zwaną wigilię firmową). Rocznica założenia firmy to również świetna okazja, by zadbać o integrację pracowników. Integracja pracowników może się łączyć również ze świętowaniem sukcesów. Dobrym pomysłem jest organizacja imprez integracyjnych, kiedy w firmie uda się osiągnąć jakiś cel (na przykład określony pułap sprzedaży).

Impreza integracyjna może się odbywać zarówno latem (wtedy można zorganizować imprezę w plenerze), jak i w chłodniejszych miesiącach (w restauracji czy sali konferencyjnej).