Jeszcze kilka lat temu niemowlak na basenie budził spore zainteresowanie, gdyż był stosunkowo rzadkim widokiem.
Dzisiaj już coraz więcej rodziców tak małych dzieci decyduje się na wizyty na basenach czy w aquaparkach z nimi. Co istotne, pojawia się także coraz więcej ofert na zajęcia zorganizowane dla tak małych dzieci oraz ich rodziców. Czy faktycznie warto skorzystać z takiej oferty? Od kiedy można zabrać dziecko na basen w celu nauki pływania i jak się do tego przygotować?
Kiedy można dziecko zabrać pierwszy raz na basen?
Zajęcia dla niemowląt na basenach są przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Jak się okazuje, w naszym kraju najczęściej jako najmłodsze dzieci są przyjmowane te, które skończyły już około 2-3 miesiąc życia. Ta granica jest wyznaczana z uwagi na to, że to właśnie w tym czasie dzieci zaczynają już samodzielnie trzymać główkę. Ciekawostką jest to, że w niektórych krajach zachodnich, naukę pływania oferuję się już dla noworodków.
Specjaliści wskazują również na to, że u tak małych dzieci pojawia się odruch wstrzymania oddechu, co sprawia, że zmniejsza się ryzyko połknięcia wody czy zakrztuszenia się nią. U starszych dzieci odruch wstrzymywania oddechu zanika. Dzieje się to zazwyczaj powyżej 7 tygodnia życia, ale wszystko zależy od indywidualnego stopnia rozwoju dziecka.
Warto też pamiętać, że nauka pływania dla niemowląt najczęściej ma formę zabawy. Również starsze dzieci do ok. 6-7 roku uczą się pływać w formie zabawy.
Dlaczego warto uczyć pływania już niemowlęta?
Niektóre osoby mogą się dziwić, że tak małe dzieci już uczy się pływać. Jednak basen dla niemowląt, o ile dobrze jest wprowadzany, to samo dobro. Przede wszystkim korzystnie wpływa na rozwój układu nerwowego dziecka. Nauka pływania pozwala bowiem na stymulowanie organizmu dziecka. Chodzi tutaj zarówno o układ ruchowy, jak i nerwowy. Mięśnie dzieci się lepiej rozwijają, co daje wsparcie dla układu kostnego. Wskazuje się również na to, że tak stymulowane dzieci mogą też w przyszłości mogą łatwiej się uczyć. Szczególnie, jeśli chodzi o pojęcia abstrakcyjne. Stymulowany jest bowiem płat czołowy, który odpowiada za pamięć, koncentrację, a także planowanie.
Jak się przygotować do wizyty na basenie z niemowlęciem?
Chcąc, żeby zajęcia na basenie z maluchem były prawdziwą przyjemnością, należy się do nich odpowiednio przygotować. Przede wszystkim zawsze na zajęcia trzeba przyprowadzać zdrowe dzieci, a gdy chorowały, warto odczekać kilka dni przed pójściem na basen. W przypadku maluchów warto pamiętać, aby nie karmić ich przed zajęciami przynajmniej godzinę przed pójściem na basen.
W czasie pierwszych zajęć bardzo ważne jest odpowiednie zapoznanie dziecka z wodą. Do basenu należy wchodzić powoli, z dzieckiem na rękach. Najlepiej delikatnie przytulać malucha, ale tak, aby jego ruchy nie były krępowane. Warto mieć ze sobą kolorowe zabawki, które będą unosić się na wodzie. Dobrze też zaopatrzyć się w specjalne pieluszki do pływania, które w razie potrzeby często można kupić na pływalni.