Badanie USG – na czym polega diagnostyka ultrasonograficzna?

Wśród wielu dostępnych badań diagnostycznych, jednym z częściej wybieranych przez lekarzy i pacjentów jest ultrasonografia. Badanie USG pozwala na obrazowe ukazanie określonego obszaru, co umożliwia diagnoście ocenić kształt oraz wielkość narządów wewnętrznych. Z pomocą badania ultrasonograficznego możliwe jest wykrycie różnego rodzaju zmian chorobowych, jak obecności guzów, w tym nowotworowych, stanów zapalnych lub innych odchyleń od normy. Badanie USG jest również wykorzystywane przez lekarzy ginekologów w trakcie monitorowania prawidłowego przebiegu ciąży. Dokładność i precyzja tego sposobu diagnozowania jest wykorzystywana przez specjalistów z różnych dziedzin medycyny.  Na czym polega ultrasonografia? Kiedy warto wykonać badanie?

Na czym polega badanie USG?

USG jest nieinwazyjnym, bezpiecznym badaniem diagnostycznym, który pozwala specjalistom precyzyjnie ocenić stan i wygląd narządów, wykryć ewentualne patologie i skierować na dalsze badania lub leczenie. Ultrasonografia jest całkowicie bezpieczna, nie powoduje skutków ubocznych i może być powtarzana wielokrotnie. Ten rodzaj diagnostyki może być wykorzystywany przy badaniu różnych obszarów ciała, co umożliwia przeprowadzenie USG tarczycy, USG piersi, USG jamy brzusznej, a także monitorowanie rozwoju płodu u ciężarnych pacjentek.

Do przeprowadzenia badania niezbędna jest specjalna aparatura, czyli ultrasonograf. Ultrasonografia wykorzystuje fale ultradźwiękowe, których źródło znajduje się w głowicy przykładanej do danego obszaru. Fale dźwiękowe zostają odbite przez tkanki i organy wewnętrzne, co pozwala na wyświetlenie ich na ekranie monitora.

Wyraźny obraz i precyzyjny wynik zapewniają zaawansowane technicznie ultrasonografy. Umawiając się na badanie, warto wybierać specjalistyczne miejsca, które świadczą usługi na najwyższym poziomie. Jednym z polecanych gabinetów jest klinika REX MEDICA w Warszawie. Korzystanie z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów, a także najwyższej klasy sprzętu, z pewnością pozwoli na dokładnie przeprowadzenie diagnozy w komfortowych warunkach.

Wskazania do przeprowadzenia badania USG

Badanie USG jest często zalecane w momencie pojawienia się nagłych i przewlekłych dolegliwości bólowych jamy brzusznej, krwawienia z układu rozrodczego, pokarmowego i moczowego. Dodatkowo, przeprowadza się je podczas występowania przewlekłych biegunek, wymiotów i znaczącej utraty masy ciała. USG jest także wskazane u osób, które posiadają wyczuwalne palpacyjnie guzki, na przykład w okolicy szyi czy węzłów chłonnych oraz przy wyczuwalnie powiększonych narządach, na przykład wątrobie.

Diagnostyka ultrasonografem jest także wykonywana przy zaburzonej pracy tarczycy. USG tarczycy zaleca się w przypadku nieprawidłowych wyników hormonów z krwi lub zaburzeń pracy tego narządu. USG wykonuje się również profilaktycznie, w celu wykrycia wczesnych zmian nowotworowych piersi lub jąder.

Badanie umożliwia przeprowadzenie wstępnej diagnostyki specjalistom z różnych dziedzin medycyny. Dzięki aparaturze możliwe jest uzyskanie bardzo dokładnego obrazu badanego obszaru, co pozwala na wykrycie chorób i skierowanie na ewentualne leczenie. Bez możliwości wykonania tego badania, medycyna nie byłaby w stanie dokładnie diagnozować pacjentów z przewlekłymi dolegliwościami, a także nagłych przypadków, które zagrażają życiu.

REX MEDICA – Badanie USG Warszawa – zapraszamy!