Badanie crp – o czym informuje?

Ludzie chorowali, chorują i chorować będą, jednakże z biegiem lat dostępne są coraz to lepsze zastrzyki, które zapobiegają wielu chorobom, nowe leki oraz metody badań. Nie warto pogrywać ani ryzykować ze własnym zdrowiem, ale regularnie kontrolować najważniejsze parametry. Czy badanie crp do nich należy?

Do czego służy badanie crp?

Badanie crp stosuje się w diagnostyce medycznej. Umożliwia ono skontrolowanie, czy człowiek zmaga się w swoim organizmie ze stanem zapalnym, czy wręcz przeciwnie – wszystko jest z nim w porządku. CRP jest białkiem, które występuje w trakcie ostrej fazy. Jego synteza odbywa się w wątrobie. Badanie crp jest bardzo rzetelne, gdyż potrzeba tylko paru godzin po wystąpieniu w organizmie czynnika zapalnego, aby zauważyć jego obecność w omawianym teście. Białko ostrej fazy jest odpowiedzią organizmu, a raczej systemu immunologicznego, który broni się przez zaatakowaniem całego organizmu przez stan zapalny. Badanie obrazuje występowanie wielu chorób, jedne z nich mogą być błahe, inne z kolei bardzo poważne, jak chociażby nowotwór.

Zlecenie badania crp

Lekarze zlecają wykonanie badania crp w przypadku diagnostyki chorób, a także kontrolowania stanu zapalnego. Wykorzystuje się je w przypadku, kiedy w organizmie wystąpiły uszkodzone tkanki ściśle związane z infekcjami. Omawiane badanie używa w trakcie kontrolowania chorób o podłożu reumatycznym, określa się stan człowieka, kiedy istnieje jakiekolwiek ryzyko pojawiania się nowotworu oraz zawału serca oraz w sytuacji stanów pourazowych. Badanie w pierwszej kolejności wskazuje czy pojawił się w organizmie stan zapalny, ale nie tylko. Dzięki kontrolowaniu poziomu białka można skontrolować czy zastosowana terapia przynosi efekty oraz na ile są one skuteczne.

Jak należy rozumieć rezultaty crp?

Badanie crp nie jest skomplikowane, a wyniki mogą zostać odczytane przez każdego człowieka, wystarczy znać tylko odpowiednie przedziały. Kiedy wyniki są w normie wahają się one od 0,08 do 3,1 mg/l. W przypadku pacjentów, którzy są uzależnieni od papierosów, albo zmagają się z otyłością i nadciśnieniem tętniczym można spodziewać się wyższych rezultatów. W ich przypadku nie mogą one przekroczyć 10 mg/l. Przekroczenie tego pułapu jest jednoznaczne ze stanem walki organizmu z infekcją bakteryjną bądź inną chorobą.

Reasumując, badanie crp może wykonać każdy, jednakże poleca się go przede wszystkim osobom z przewlekłymi chorobami, stanami zapalnymi, uszkodzeniami mięśnia sercowego, nowotworami oraz urazami.